do kasy suma: 0,00 zł
727 705 336 pon. - pt. 10:30-16

Dlaczego posiadanie obudowy na dysk NVME jest takie ważne?

0
Dlaczego posiadanie obudowy na dysk NVME jest takie ważne?

Nowe technologie przyniosły również rozwiązania z zakresu pamięci podręcznej. Dyski HDD zostały zastąpione dyskami SSD, a wśród nich również zastosowano nowe rozwiązania. Napędy NVME są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które szukają większej przepustowości. Dyski SSD NVME charakteryzują się wysoką wydajnością, dzięki temu możemy między innymi przyśpieszyć szybkość wczytywania się systemu operacyjnego poprzez przechowywania go na dysku przenośnym. W celu odpowiedniego ich przetransportowania powinniśmy pomyśleć o specjalnej obudowie, która zabezpieczy nasz dysk przed kurzem i innymi czynnikami zewnętrznymi.

Czym jest NVME i czy warto go stosować?

NVME jest to super szybki sposób na dostanie się do pamięci flash. Jest dużo szybsze niż poprzednia technologia SATA. Dla osób, które nie są aż tak zaznajomione z technologią, sprawa może wydać się nieco problematyczna. Ludzie często mylą ze sobą pojęcia M.2 i NVME i używają ich zamiennie, należy tu jednak wprowadzić małe sprostowanie. Wszystkie dyski NVME korzystają ze złącza M.2, ale nie oznacza to, że wszystkie dyski z M.2 posiadają technologię NVME. Warto przy tym pamiętać, że komputer musi być kompatybilny ze złączem M.2.

Nie zawsze da się zainstalować dysk bezpośrednio do komputera, dlatego też potrzebna będzie odpowiednia kieszeń, która zapewnia tego typu rozwiązania. Dyski NVMe SSD to szybkie nośniki pamięci flash, które zapewniają znacznie wyższą wydajność niż tradycyjne dyski twarde. Jednakże nie wszystkie komputery i urządzenia obsługują dyski NVMe, a niektóre starsze modele nie mają nawet złącz NVMe. W takim przypadku obudowa na dysk NVMe SSD pozwala na umieszczenie dysku w obudowie, która ma odpowiednie złącza, takie jak USB, Thunderbolt lub SATA, umożliwiające podłączenie dysku do innego urządzenia. Protokoły NVME szczególnie upodobali sobie gracze oraz osoby, które zajmują się renowacją komputerów oraz wszyscy ci, którym zależy na jak najlepszych parametrach. Oprócz dysków z pamięcią dyski SSD NVME mogą zapewniać dostęp do internetu. Dzięki dużej przepustowości mamy możliwość, chociażby grać w gry online przy wzmożonej wydajności. O tym, czy nasz komputer obsługuje NVME możemy znaleźć informacje w Internecie, ewentualnie mogą one znajdować się w instrukcji obsługi. Niestety oprócz danych produktowych nie ma prostszego sposobu na znalezienie tych informacji, gdyż te nie są zapisane w komputerze.

Jak wyglądają obudowy na dyski NVME?

Obudowy na dyski NVMe (Non-Volatile Memory Express) to urządzenia, które umożliwiają zamontowanie dysków NVMe SSD w różnych urządzeniach, które nie mają zintegrowanych złączy NVMe lub nie obsługują tego typu dysków.

Do charakterystycznego wyglądu dysków NVME możemy zaliczyć podłużny kształt oraz niezwykłą płaskość tych dysków przypominających listek. Żeby nie uległy zniszczeniu, należy w odpowiedni sposób je zabezpieczyć. Do tego właśnie celu nadają się obudowy, które stworzone zostały z aluminium lub plastiku. Ich konstrukcja jest zaprojektowana tak, aby zapewnić odpowiednie chłodzenie dysku i chronić go przed uszkodzeniem. Obudowy te mogą również zawierać dodatkowe funkcje, takie jak wskaźniki LED, wyświetlacze informacji o stanie dysku lub wbudowane kontrolery RAID, które umożliwiają konfigurację dysków NVME w macierze RAID.

Należy jednak pamiętać o tym, że obudowa może wraz z użytkowaniem dysku się nagrzewać. W takim wypadku musimy zaopatrzyć się w odpowiednie modele, które będą zapewniały właściwe chłodzenie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl