
Jak działa pulsoksymetr ? Do czego służy pulsoksymetr ? Poradnik
Pulsoksymetr jest elektronicznym urządzeniem umożliwiającym pomiar wysycenia krwi tlenem, tak zwanej saturacji (SpO2). Pulsoksymetry często poza pomiarem saturacji umożliwiają również zbadania pulsu, czyli częstotliwości pracy serca, a więc posiadają również funkcję pulsometru. Pulsoksymetr jest bardzo przydatny do monitorowania ważnych parametrów życiowych w trakcie choroby COVID-19.
Pulsoksymetr - jak działa ?
Pulsoksymetr umożliwia prosty oraz nieinwazyjny pomiar saturacji krwi. Pomiar polega na zmierzeniu stopnia pochłaniania przez czerwone krwinki (erytrocyty) promieniowania o różnej długości fali, czyli:
- czerwonego (660 nanometrów),
- podczerwonego (940 nanometrów).
Większość pulsoksymetrów dokonuje pomiaru poprzez założenie go na palec, stąd często jest nazywany jako pulsoksymetr napalcowy.
Hemoglobina pochłania fale w różnym stopniu w zależności od poziomu związania jej z tlenem. Hemoglobina bez tlenu (hemoglobina zredukowana) pochłania fale w innym stopniu niż hemoglobina związana z tlenem (oksyhemoglobina). Na podstawie różnicy w pochłanianiu emitowanego promieniowania, przy wykorzystaniu stałej absorpcji, pulsoksymetr jest w stanie obliczyć stopień wysycenia krwi tlenem, czyli saturację. Wynik na wyświetlaczu podawany jest w procentach (%). Przyjmuje się, że prawidłowy wynik pulsoksymetru u zdrowej osoby powinien się utrzymywać na poziomie od 95% do 99%.
Do czego służy pulsoksymetr ?
Pulsoksymetr umożliwia monitorowanie ważnych parametrów życiowych. Przede wszystkim saturacji. Pomiar saturacji jest szczególnie ważnym parametrem podczas infekcji COVID-19. Niepokojące niskie wyniki pomiaru mogą być sygnałem, by pilnie skontaktować się z lekarzem lub służbami zdrowia. Zbyt niski poziom nasycenia krwi tlenem jest nazywany hipoksemią (niedotlenieniem).
Brak wystarczającej ilości tlenu w erytrocytach może powodować poważne objawy zagrażające życiu i zdrowiu, takie jak nieodwracalne uszkodzenie narządów spowodowane niedotlenieniem, a nawet śmierci. Pulsoksymetr może być używany zarówno przez dzieci jak i osoby starsze. Poza diagnostyką w COVID-19 znajduje wiele innych zastosowań.
Pulsoksymetr może być również stosowany w sytuacji:
- choroby układu oddechowego,
- choroby układu sercowo-naczyniowego,
- nadciśnienia,
- cukrzycy,
- osób chorujących przewlekle i wymagających stałej opieki,
- może być również używany przez kobiety w ciąży i osoby uprawiające sport.
Pulsoksymetr wyniki. Jak czytać i interpretować wyniki pomiaru ?
Przyjmuje się, że u zdrowej osoby prawidłowy wynik pomiaru pulsoksymetru powinien wskazywać od 95% do 99%. Wynik ten może być niższy na wyższych wysokościach. Podwyższony poziom karboksyhemoglobiny, methemoglobiny lub bilirubiny również może zaburzyć dokładność pomiaru.
Wynik poniżej 90% może świadczyć o cięzkiej niewydolności oddechowej. Należy wziąć pod uwagę, że pomimo prawidłowego pomiaru saturacji nadal jest możliwa niska wartość tlenu na poziomie tlenowym. Ponieważ badanie saturacji nie odnosi się do metabolizmu tlenowego w komórkach, a jedynie w czerwonych krwinkach.
W razie niepokojących, niskich wyników koniecznie pilnie skontaktuj się z lekarzem lub innymi służbami zdrowia. W sytuacji niepokojących wyników i innych objawów zakażenia możesz skontaktować się z Infolinią NFZ, nr to: 800 190 590. Konsultanci mogą udzielić porad jak postępować i co powinieneś zrobić.
Pulsoksymetr na palec – co może mieć wpływ na prawidłowy pomiar?
- Właściwe założenie urządzenia – zalecamy aby go zakładać na palec wskazujący, nie za głęboko ale również nie za płytko.
- Temperatura otoczenia - najlepiej dokonywać pomiaru w temperaturze pokojowej.
- Światło – obecność światła fluorescencyjnego podnosi wartość pomiarów, zaś światło podczerwone obniża procent saturacji.
- Przygotowanie do pomiarów – palec powinien być odsłonięty i osuszony. Bandaże, opatrunki czy plastry należy zdjąć. W niektórych modelach ciemny lakier na paznokciach, długie paznokcie i tipsy mogą zaburzać wyniki pomiarów.
- Choroby paznokci – zmiany chorobowe na paznokciach (np. grzybica paznokci) mogą zaburzać wyniki
- Anomalie anatomiczne i fizjologiczne – w tym m.in.: niska perfuzja tkankowa, drżenie mięśniowe, zmiany anatomiczne w obrębie dłoni, nieprawidłowości przepływu krwi obwodowej.
Pulsoksymetr jaki wybrać ? Ile kosztuje ?
Jeśli szukasz niedrogiego (40-60 zł), a zarazem dokładnego pulsoksymetru znajdziesz go pod tym linkiem: pulsoksymetr, pulsometr napalcowy. Pulsoksymetr w sklepie zenwire posiada certyfikaty CE oraz ISO dopuszczające go do obrotu. Zapewnia dokładne wyniki, czytelny, kolorowy wyświetlacz i solidne wykonanie. Umożliwia pomiar saturacji, pulsu oraz przedstawia wykres perfuzji. Jest zasilany 2x bateriami AAA, które również można dokupić w sklepie. Posiada instrukcję w języku polskim. Dodatkowo w sklepie zenwire oferujemy szybką wysyłkę. Zamawiając pulsoksymetr do godziny 13.00 dostawa w większości nastąpi na następny dzień roboczy.
Pulsometr, saturator medyczny, pulsoksymetr ?
Wielu użytkowników w różny sposób nazywa urządzenie jakim jest pulsoksymetr. Możesz się również spotkać z takimi nazwami jak saturator napalcowy lub pulsometr na palec. W sklepie zenwire znajdziesz sprzęt jakiego potrzebujesz.
Andrzej
Wszystko co trzeba wiedzieć !