do kasy suma: 0,00 zł
727 705 336 pon. - pt. 10:30-16
Jak działa pulosksymetr ? Do czego służy ? Poradnik 1
Jak działa pulosksymetr ? Do czego służy ? Poradnik

Jak działa pulsoksymetr ? Do czego służy pulsoksymetr ? Poradnik

Pulsoksymetr jest elektronicznym urządzeniem umożliwiającym pomiar wysycenia krwi tlenem, tak zwanej saturacji (SpO2). Pulsoksymetry często poza pomiarem saturacji umożliwiają również zbadania pulsu, czyli częstotliwości pracy serca, a więc posiadają również funkcję pulsometru. Pulsoksymetr jest bardzo przydatny do monitorowania ważnych parametrów życiowych w trakcie choroby COVID-19.

Pulsoksymetr - jak działa ?

Pulsoksymetr umożliwia prosty oraz nieinwazyjny pomiar saturacji krwi. Pomiar polega na zmierzeniu stopnia pochłaniania przez czerwone krwinki (erytrocyty) promieniowania o różnej długości fali, czyli:

 • czerwonego (660 nanometrów),
 • podczerwonego (940 nanometrów).

Większość pulsoksymetrów dokonuje pomiaru poprzez założenie go na palec, stąd często jest nazywany jako  pulsoksymetr napalcowy.

Hemoglobina pochłania fale w różnym stopniu w zależności od poziomu związania jej z tlenem. Hemoglobina bez tlenu (hemoglobina zredukowana) pochłania fale w innym stopniu niż hemoglobina związana z tlenem (oksyhemoglobina).  Na podstawie różnicy w pochłanianiu emitowanego promieniowania, przy wykorzystaniu stałej absorpcji, pulsoksymetr jest w stanie obliczyć stopień wysycenia krwi tlenem, czyli saturację. Wynik na wyświetlaczu podawany jest w procentach (%). Przyjmuje się, że prawidłowy wynik pulsoksymetru u zdrowej osoby powinien się utrzymywać na poziomie od 95% do 99%.

Do czego służy pulsoksymetr ?

Pulsoksymetr umożliwia monitorowanie ważnych parametrów życiowych. Przede wszystkim saturacji. Pomiar saturacji jest szczególnie ważnym parametrem podczas infekcji COVID-19. Niepokojące niskie wyniki pomiaru mogą być sygnałem, by pilnie skontaktować się z lekarzem lub służbami zdrowia. Zbyt niski poziom nasycenia krwi tlenem jest nazywany hipoksemią (niedotlenieniem).

Brak wystarczającej ilości tlenu w erytrocytach może powodować poważne objawy zagrażające życiu i zdrowiu, takie jak nieodwracalne uszkodzenie narządów spowodowane niedotlenieniem, a nawet śmierci. Pulsoksymetr może być używany zarówno przez dzieci jak i osoby starsze. Poza diagnostyką w COVID-19 znajduje wiele innych zastosowań.

Pulsoksymetr może być również stosowany w sytuacji:

 • choroby układu oddechowego,
 • choroby układu sercowo-naczyniowego,
 • nadciśnienia,
 • cukrzycy,
 • osób chorujących przewlekle i wymagających stałej opieki,
 • może być również używany przez kobiety w ciąży i osoby uprawiające sport.

pulsoksymetr pulsometr saturator napalcowy

Pulsoksymetr wyniki. Jak czytać i interpretować wyniki pomiaru ?

Przyjmuje się, że u zdrowej osoby prawidłowy wynik pomiaru pulsoksymetru powinien wskazywać od 95% do 99%. Wynik ten może być niższy na wyższych wysokościach. Podwyższony poziom karboksyhemoglobiny, methemoglobiny lub bilirubiny również może zaburzyć dokładność pomiaru.

Wynik poniżej 90% może świadczyć o cięzkiej niewydolności oddechowej. Należy wziąć pod uwagę, że pomimo prawidłowego pomiaru saturacji nadal jest możliwa niska wartość tlenu na poziomie tlenowym. Ponieważ badanie saturacji nie odnosi się do metabolizmu tlenowego w komórkach, a jedynie w czerwonych krwinkach.

W razie niepokojących, niskich wyników koniecznie pilnie skontaktuj się z lekarzem lub innymi służbami zdrowia. W sytuacji niepokojących wyników i innych objawów zakażenia możesz skontaktować się z Infolinią NFZ, nr to: 800 190 590. Konsultanci mogą udzielić porad jak postępować i co powinieneś zrobić.

Pulsoksymetr na palec – co może mieć wpływ na prawidłowy pomiar?

 • Właściwe założenie urządzenia – zalecamy aby go zakładać na palec wskazujący, nie za głęboko ale również nie za płytko.
 • Temperatura otoczenia - najlepiej dokonywać pomiaru w temperaturze pokojowej.
 • Światło – obecność światła fluorescencyjnego podnosi wartość pomiarów, zaś światło podczerwone obniża procent saturacji.
 • Przygotowanie do pomiarów – palec powinien być odsłonięty i osuszony. Bandaże, opatrunki czy plastry należy zdjąć. W niektórych modelach ciemny lakier na paznokciach, długie paznokcie i tipsy mogą zaburzać wyniki pomiarów.
 • Choroby paznokci – zmiany chorobowe na paznokciach (np. grzybica paznokci) mogą zaburzać wyniki
 • Anomalie anatomiczne i fizjologiczne – w tym m.in.: niska perfuzja tkankowa, drżenie mięśniowe, zmiany anatomiczne w obrębie dłoni, nieprawidłowości przepływu krwi obwodowej.

Pulsoksymetr jaki wybrać ? Ile kosztuje ?

Jeśli szukasz niedrogiego (40-60 zł), a zarazem dokładnego pulsoksymetru znajdziesz go pod tym linkiem: pulsoksymetr, pulsometr napalcowy. Pulsoksymetr w sklepie zenwire posiada certyfikaty CE oraz ISO dopuszczające go do obrotu. Zapewnia dokładne wyniki, czytelny, kolorowy wyświetlacz i solidne wykonanie. Umożliwia pomiar saturacji, pulsu oraz przedstawia wykres perfuzji. Jest zasilany 2x bateriami AAA, które również można dokupić w sklepie. Posiada instrukcję w języku polskim. Dodatkowo w sklepie zenwire oferujemy szybką wysyłkę. Zamawiając pulsoksymetr do godziny 13.00 dostawa w większości nastąpi na następny dzień roboczy.

Pulsometr, saturator medyczny, pulsoksymetr ?

Wielu użytkowników w różny sposób nazywa urządzenie jakim jest pulsoksymetr. Możesz się również spotkać z takimi nazwami jak saturator napalcowy lub pulsometr na palec. W sklepie zenwire znajdziesz sprzęt jakiego potrzebujesz.

Komentarze do wpisu (1)

10 kwietnia 2021

Wszystko co trzeba wiedzieć !

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl