do kasy suma: 0,00 zł
727 705 336 pon. - pt. 10:30-16
Alkomat – co warto wiedzieć przed jego zakupem? 0
Alkomat – co warto wiedzieć przed jego zakupem?

Kara grzywny w kwocie nie mniejszej niż 2500 złotych, 15 punktów karnych, co więcej sąd może zasądzić zakaz prowadzenia pojazdów — to grozi kierowcom, którzy prowadzą samochód mechaniczny po użyciu alkoholu, czyli stężeniu alkoholu w wydychanym powietrzu od 0,2 do 0,5 promila. W przypadku stężenie wyższego czyn ten podpada pod przestępstwo, a kary są zdecydowanie wyższe. 

Coraz cieplejsze dni i zbliżające się lato zachęcają nas do spotkań ze znajomymi, robienia grilla czy rodzinnych imprez. Jednocześnie zwykle takim spotkaniom z zasady towarzyszy alkohol, dlatego też zawsze warto upewnić się, że wracając z imprezy lub jadąc do pracy w następny dzień, w naszym organizmie nie znajduje się już ta zakazana substancja. Właśnie do tego świetnie sprawdzą się alkomaty, które można kupić już za około 50 złotych.

Wirtualny alkomat, kalkulator promili — to nie zadziała

Będąc po imprezie i zastanawiając się, ile musimy odczekać, żeby prowadzić samochód, może kusić nas, by skorzystać z internetowych kalkulatorów spożytego alkoholu. Dlaczego korzystanie z wirtualnego alkomatu nie jest dobrym pomysłem? Jest zdecydowanie zbyt dużo czynników, które wpływają na to jak wiele zostało alkoholu w naszym organizmie i są to:

 • płeć
 • masa ciała
 • ogólny stan zdrowia
 • ilość proc. tkanki tłuszczowej
 • uwarunkowanie genetyczne
 • spożyte posiłki i napoje
 • sprawność naszej wątroby.

Żaden wirtualny kalkulator alkoholu we krwi nie będzie mógł dokładnie sprecyzować tych czynników, dlatego błąd pomiaru będzie najczęściej sporo odbiegać od prawdy. A to właśnie dokładność i wiarygodność wyników są szczególnie ważne, gdy nie jesteśmy pewni czy możemy wsiąść za kierownicę.

Jak działa alkomat?

Choć alkomat jest niewielkim urządzeniem, pozwala on na szybką kontrolę zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. W jego skład wchodzą różnorodne elementy, które umożliwiają przeprowadzenie pomiaru. Jak dokładnie działa alkomat?

Urządzenie to składa się m.in. ze specjalnego ustnika, przez który wdmuchuje się powietrze, a następnie trafia ono do komórki pomiarowej. Tam znajduje się sensor, którego działanie opiera się na zmianie rezystancji półprzewodnika pod wpływem etanolu lub indukcji prądu. W urządzeniu znajdują się bazy wzorcowe, które pozwalają na porównanie wyników pomiarów i przeliczenie ich na wartości wyświetlane na ekranie. Cały proces mierzenia zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu trwa zazwyczaj kilkanaście sekund. 

Alkomat elektromechaniczny czy półprzewodnikowy?

Na rynku znajdziemy dwa rodzaje tych urządzeń — alkomaty półprzewodnikowe i elektromechaniczne. Różnią się one głównie czujnikami, które służą do badania ilości etanolu zawartego w wydychanym powietrzu. 

Alkomaty półprzewodnikowe działają na zasadzie wykorzystania zmienności elektrycznej materiałów półprzewodnikowych w obecności alkoholu. Przyrząd ten posiada sensor wykonany z materiału półprzewodnikowego, który reaguje na obecność alkoholu w powietrzu wydychanym przez użytkownika. Przyrząd działa na zasadzie zmiany oporu elektrycznego materiału półprzewodnikowego w reakcji na alkohol, co pozwala na pomiar jego zawartości w wydychanym powietrzu. Alkomaty półprzewodnikowe są stosunkowo tanie i łatwe w użyciu, jednak ich dokładność może być mniejsza niż jak u alkomatów elektromechanicznych.

Alkomaty elektromechaniczne wykorzystują technologię, która polega na pomiarze stężenia etanolu podczas utleniania się przez związki chemiczne. Alkomaty elektromechaniczne są zazwyczaj droższe od alkomatów półprzewodnikowych, ale ich dokładność najczęściej jest większa.

Jak przechowywać alkomat?

Alkomat należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, z dala od źródeł ciepła i bezpośredniego światła słonecznego. Nie należy go trzymać w miejscach wilgotnych lub narażonych na duże wahania temperatury. Dzięki temu zawsze pokaże nam dokładny wynik. Ważne jest także, aby nie pozostawiać go w miejscach dostępnych dla dzieci oraz aby regularnie sprawdzać jego stan techniczny i kalibrować. 

W jaki sposób prawidłowo korzystać z alkomatu?

 1. Przygotowanie
  Przygotuj alkomat, upewnij się, że baterie są naładowane lub wymienione. Przed użyciem przeczytaj instrukcję obsługi, aby poznać instrukcje dotyczące użytkowania konkretnego modelu.
 2. Czyszczenie ust i urządzenia
  Zawsze upewnij się, że usta są czyste i suche, ponieważ wilgoć może wpłynąć na wynik pomiaru.
 3. Wydech
  Zrób wydech przez ustnik alkomatu przez ok. 5 sekund, aż usłyszysz sygnał dźwiękowy z urządzenia.
 4. Odczyt wyniku
  Po tym, jak odczytasz sygnał dźwiękowy z urządzenia, poczekaj, aż wynik pomiaru pojawi się na ekranie urządzenia.
 5. Powtórz badanie
  Pamiętaj, że badanie wykonane zbyt szybko może zaniżyć wynik, dlatego zawsze najlepiej zrobić je po około 45 minutach od ostatniego spożycia alkoholu oraz powtórzyć badanie po kolejnych 30 minutach.

Kalibracja alkomatów – o czym pamiętać?

Każdy alkomat, zwłaszcza przeznaczony do użytku osobistego, ma limit przeprowadzenia pomiarów. Co więcej, czujnik urządzenia może ulec rozregulowaniu na skutek wilgoci czy wysokich temperatur, dlatego kluczowe jest dbanie o regularne kontrole techniczne w celu zapewnienia wiarygodności pokazywanych wyników.

Kalibracja alkomatu to jedna z usług serwisowych, która polega na ocenie funkcjonowania czujnika i ewentualnej wymianie tego elementu. Urządzenie poddawane jest analizom, sprawdza się czułość pomiarów itp. Po takim przeglądzie alkomat często jest zabezpieczany plombą i zwracany klientowi. Koszt kalibracji alkomatu zależy od modelu urządzenia. Chociaż zazwyczaj jednak koszt kalibracji nie jest wysoki, szczególnie dotyczy to alkomatów półprzewodnikowych.

Alkomaty do użytku osobistego

Musimy mieć pewność, że pomiar trzeźwości jest wiarygodny, dlatego też zakup alkomatu powinien być oparty o sprawdzoną i najlepiej polską markę. Co więcej, tester powinien być prosty w obsłudze i pozwalać na szybki pomiar.

Alkomat Zenwire 6880

W naszym sklepie znajdziesz alkomat z sensorem półprzewodnikowym, który w łatwy sposób umożliwi ci pomiar ilości alkoholu w wydychanym powietrzu, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że nie jesteś pod wpływem alkoholu.

Alkomat Zenwire 6880 ma czytelny wyświetlacz LCD, który szybko pokaże Ci wynik pomiaru. Ustnik z możliwością obracania w dowolny sposób oraz czuły sensor wyświetlający wyniki do setnych czyście promila. Ten tester alkoholu uzyskał Certyfikaty CE oraz ROHS dopuszczające alkomat do obrotu.

Dlaczego warto go wybrać?

 • ma sensor, który pokazuje wynik w setnych częściach promila
 • jest świetnym pomysłem na prezent
 • został wyposażony w ustnik obracający się w 360 stopniach
 • wyróżnia się niską ceną

Tylko z alkomatem możesz być pewny, że w twoim organizmie nie ma alkoholu

Mając własny alkomat, nie musisz się martwić, że zatrzyma cię policja i gdy dmuchniesz, dowiesz się o przekroczeniu dopuszczalnej normy alkoholu w organizmie. Dzięki temu urządzeniu będziesz mieć pewność, że jesteś trzeźwy i możesz bezpiecznie prowadzić samochód. Co więcej, mając alkomat, zawsze możemy być pewni, że i goście naszych imprez będą mogli bezpiecznie prowadzić swoje pojazdy mechaniczne. 

Komentarze do wpisu (0)

Nowości w sklepie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl